Hrad Hluboký

Hrubá Voda, Hlubočky, okres Olomouc
GPS: 49°40’6.873″N, 17°25’47.809″E

Hrad Hluboký později také označovaný jako „Pustý zámek“ byl hrad stojící nad vesnicí Hrubá Voda, nyní součást obce Hlubočky, v okrese Olomouc, v Olomouckém kraji, na východním okraji Oderských vrchů a zároveň na okraji vojenského újezdu Libavá. Hrad stával na skalnatém ostrohu nad údolím řeky Bystřice a měl strážit cestu z Olomouce do Opavy. Z Hradu Hluboký se zachovaly jen skromné zbytky zdiva a pozůstatky valů.

Historie


Má se za to, že Hrad Hluboký byl postaven kolem roku 1340 jako soukromý hrad olomouckého biskupa Jana VII. Volka, nemanželského syna českého krále Václava II. a nyní již blíže neznámé Anežky. Po jeho smrti (1351) se stal majitelem král Karel IV, který jej přenechal markraběti Janu Jindřichovi, svému bratru. Od roku 1382 hrad Hluboký patřil pánům z Kravař, prvním z nich byl Lacek z Kravař. V roce 1426 byl kvůli přítomnosti husitské posádky, která napadala blízkou Olomouc, hrad obležen a dobyt vojskem vévody Albrechta Rakouského a poté byl hrad rozbořen. Již roku 1437 je hrad Hluboký označován jako zřícenina a také jako „Pustý zámek“.

Jak se tam dostat


Autem

Autem z Olomouce přes Hodolany do Velké Bystřice a dále přes Hlubočky do Hrubé Vody. Nebo z dálnice D35 sjezd 281 u Přáslavic a přes Velkou Bystřici a Hlubočky do Hrubé Vody. Nejbližší parkoviště je u Parku sportu Hrubá Voda (49°40’8.423″N, 17°26’21.142″E), od něj pak cca 1,2 km po značce Naučné stezky Hrubá Voda voda živá. Možné je také dojít z druhé strany z parkoviště od hotelu Akademie asi jeden kilometr po neznačené cestě.

Vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Hrubá Voda na železniční trati číslo 310 Olomouc – Opava-východ. Ze železniční stanice Hrubá Voda dojdeme ke zřícenině hradu Hluboký asi za půl hodiny, nejdříve půjdeme po modré značce po stejném břehu říčky Bystřice na kterém je vlakové nádraží a asi po třech stech metrech přejdeme na druhý břeh, kde se napojíme na značenou naučnou stezku Hrubá Voda – voda živá. Celkem je cesta z vlakového nádraží ke zřícenině hradu Hluboký dlouhá asi 1,2 km. ke zřícenině hradu Hluboký se dá dojít také od vlakové zastávky Hrubá Voda – zastávka, cesta je dlouhá asi 1,4 km a vede z části po modré značce, od hotelu Akademie je pak už neznačená.

Přístupnost


Otevírací doba

Zřícenina hradu Hluboký je přístupná volně po celý rok.

Co uvidíme

Na místě hradu Hluboký můžeme vidět skromné zbytky zdiva a pozůstatky valů. Na místě je informační tabulka.

Vstupné

Vstupné se neplatí, zřícenina hradu Hluboký je volně přístupná.

Ubytování


Přehled hotelů v okolí hradu Hluboký a Hrubé Vody s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Mapa


Mapa ČR - Hrad Hluboký
Mapa ČR s vyznačením polohy hradu Hluboký. Zdroj:“Mapy.cz“

 

Mapa Hrubé Vody - Hrad Hluboký
Turistická mapa Hrubé Vody s vyznačením polohy hradu Hluboký. Zdroj:“Mapy.cz“

Fotografie


Hrad Hluboký, okres Olomouc, Olomoucký kraj
Zbytky hradu Hluboký

Poznámky:
Foto 1: Zřícenina hradu Hluboký. Autor: Petra Morkesova, Zdroj: commons.wikimedia.org, Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Sidebar